Čo treba vedieť pred kúpou krbu?

Patrik
5. december 2018

Zlákalo vás kúrenie drevom? Má to rozhodne svoje čaro, a to vám nepovedia iba romantické duše. Poradíme vám, na čo myslieť pred kúpou krbu, aby ste neostali zaskočení, keď príde do tuhého. 

Vypočujte si názor odborníka

Vyhrievať sa pri kozube je snom väčšiny ľudí žijúcich v rodinnom dome. Či vlastníte starší a idete ho rekonštruovať, alebo sa tešíte z novostavby, ktorú ste obdarili prípravou na krb, všetky otázky týkajúce sa montáže krbu treba riešiť s odborníkmi. Nechceli by ste predsa zbytočne ohroziť svoje životy alebo majetok, alebo si priplácať za kúrenie, keď sa dá kúriť s rozumom a výhodnejšie.

Prv než navštívite krbové štúdio, mali by ste si zistiť pár dôležitých informácií týkajúcich sa vášho domu a komína. Odborníci z kachliarskej firmy to budú potrebovať na to, aby pre vás navrhli najvhodnejší krb, rozmerovo aj výkonnostne. Opýtajú sa vás, aký veľký objekt budete vykurovať. Či to bude chata alebo rodinný dom. Vopred si premyslite, či si prajete kozub využívať denne počas celej vykurovacej sezóny alebo len príležitostne, keď sa vám zažiada započúvať sa do praskajúceho dreva. Ďalšou možnosťou je tiež nechať si prostredníctvom krbu zohrievať aj vodu.

Od kominára budete potrebovať informácie o stave vášho komína. Ak žijete v staršom dome, možno bude potrebovať menšiu či väčšiu rekonštrukciu, ale problém môže nastať aj v prípade nedostatočného priemeru komína či malej výšky, ktorý by znemožňovala dobrý komínový ťah. Štandardný komínový ťah sa pohybuje niekde na úrovni 12 Pa.

Prípravy na kúrenie krbom

Aby nový kozub spĺňal vaše očakávania, je nutné ho umiestniť najlepšie do stredu domu, ideálne, ak má pôdorys domu tvar štvorca. Typ, tvar a veľkosť krbu vyberajte podľa jeho umiestnenia v priestore (rohové, obojstranné krby a pod.). Samozrejme, vo veľkom zaváži aj cena, ktorú ste ochotní za svoj krb zaplatiť. Môžete sa vyhrievať pri krbe v hodnote 4-tisíc eur, ale aj 20-tisíc eur. Všetko záleží od kvality použitých materiálov, technológie krbu a samozrejme vašich nárokov.

Na správne horenie bude potrebný dostatočný prísun vzduchu. Ten môže prenikať priamo do ohniska napríklad aj z vašej pivnice. Pri montáži krbu určite nešetrite a nechajte si ju vykonať špecialistami. Nesprávne namontovaný krb môže predstavovať nielen nebezpečenstvo, ale taktiež nemusí spĺňať požiadavky na estetiku či životnosť. Mimochodom, tú viete predĺžiť aj správnou manipuláciou s krbom – dobrou starostlivosťou o samotné vykurovacie teleso, komín či tým, ako postupujete pri vykurovaní.

A čo drevo? Máte predstavu, akým drevom sa vykuruje, ako ho budete štiepať a kde ho budete skladovať? Na jednu vykurovaciu sezónu miniete približne 3 tony dreva (teplotná oblasť: juhozápad Slovenska). Najčastejšie si pre tieto účely zaobstarávame drevo z buka, duba alebo aj hrabu. No ak nemáte pripravené drevo, nezúfajte, plnohodnotne poslúžia aj kvalitné brikety.