Viete dobre zakurovať a prikladať do krbu?
Predtým ako sa pustíte do riešenie konštrukčnej chyby krbu, ktorá môže zapríčiňovať zadymené sklo, uistite sa, že zakurujete a prikladáte správne. Práve nesprávne zakurovanie a prikladanie je tou najčastejšou príčinou zadymeného skla. To ako často a koľko musíte do krbu prikladať, by vám mal povedať skúsený kachliar, všetko závisí od typu krbu či pece. Pri akumulačnom krbe obvykle stačia 2-3 dávky dreva za deň a dokladať by ste mali až vo chvíli, keď je oheň už takmer vyhasnutý, inak by ste si mohli zadymiť priestor. Ak chcete mať čisté sklo, tak odporúčame ukladať palivo dozadu a nie dopredu. Nebude sa tak opierať o sklo a znečisťovať ho.
Pri zakladaní ohňa sa naučte robiť pyramídu. Na spodok ohniska uložte hrubšie drevo a navrch tenké klátiky alebo štiepky z mäkkého dreva. Medzi ne dajte ekologický tuhý podpaľovač a zapáľte zhora. Dvierka nechajte jemne pootvorené, kým sa oheň nerozhorí, potom ich zatvorte.
Zdá sa vám metóda uloženia dreva obrátená? Verte, že oheň sa nádherne rozhorí zvrchu smerom dole a funguje to skvele. Takýmto spôsobom sa rýchlejšie nahreje komín a v krbe pri rozkurovaní nič nedymí.
Zamerajte sa na palivo
Najčastejšou chybou pri vykurovaní býva práve použitie zlého paliva v krbe, akým je napríklad odpad, vlhký odpad, či vlhké drevo. Čerstvé drevo je mokré, obsahuje približne 50 až 60% vlhkosti, čo pri horení spôsobuje, že väčšina energie sa spotrebuje hlavne na odparenie vody a okrem toho sa pritom produkuje veľa dymu s vysokým obsahom dechtu, ktorý zanáša práve sklo krbovej vložky ale aj ohnisko, kotol a komín.
V zime býva drevo najčastejšie skladované v chladných mrazoch a po prinesení do teplej miestnosti dochádza k jeho oroseniu. Pred zakúrením je teda dobré, ak drevo prinesiete do miestnosti o čosi skôr. Aj takto zamedzíte možnej príčine zadymeného skla.
Pokiaľ si nie ste istí, čo spôsobuje zadymené sklo na vašom krbe, skúste vylúčiť možnosť konštrukčnej chyby a určitý čas kúrte len kúpenými čistými drevenými briketami. Vyrobené sú zo suchého a čistého dreva. Pokiaľ sa znečistenie zastaví, alebo zoslabne, tak viete, že doteraz ste kúrili nevhodným palivom. Ak bude černieť sklo aj potom, môže ísť o konštrukčnú chybu krbu, komínu alebo prívodu vzduchu.
Konštrukčná chyba krbu alebo komína
Novšie modely krbových vložiek a piecok s bezroštovým horením od značky HOXTER majú už vyriešené tzv. samočistenie skla. Vďaka prívodu vzduchu okolo dvierok, ktorý nedovolí usádzanie prípadných nečistôt zostáva sklo čisté. Ak sa však krbové sklo zanáša okolo dvierok, je potrebné skontrolovať hlavne ich tesnosť. Za tento problém môže často poškodená sklokeramická šnúra.
Lacnejšie modely, kde je využívaná staršia technológia krbovej vložky s roštom, majú tendenciu väčšieho znečisťovania skla. Deje sa to hlavne preto, že vzduch neprúdi priamo na dvierka a tak, sa oveľa rýchlejšie zanášajú.
Aj komín môže mať výrazný vplyv na prípadné špinenie skla na krbe. Každý výrobca udáva správny komínový ťah pre danú krbovú vložku, ktorý je dôležité dodržať. Príliš malý ťah v komíne zapríčiňuje vracanie dymu spätne. Je preto dôležité, aby bol komín osadený skúseným odborníkom. Netreba zabúdať ani na pravidelné revízie a čistenie komína, ktoré by mal majiteľ krbu zabezpečiť podľa vyhlášky 401/2007 Z.z. každé 4 mesiace.
Na krbe nešetrite
Ak plánujete krb využívať ako hlavný zdroj tepla, tak v žiadnom prípade nešetrite na úkor kvality. Mimoriadne lacné krbové vložky sa preplácajú pri oveľa vyššej spotrebe paliva a pri ďalších závažnejších problémoch. Aj to je dôvod prečo u nás v krbovom štúdiu SVAROGUS dodávame iba overené a kvalitné značky krbových vložiek, piecok a komínov. Zapamätajte si však, že aj tá najkvalitnejšia krbová vložka nestačí, ak je inštalovaná neodbornými pracovníkmi. Vyššia investícia do krbu alebo piecky a ich montáže sa vám časom určite vráti. Ak hľadáte inšpiráciu na spoľahlivý a kvalitný krb, tak neváhajte nazrieť do našej galérie.