POPOL A JEHO FUNKCIA
Veľa ľudí možno ani nevie, že popol v bezroštovom ohnisku plní dôležitú funkciu. Na začiatku (pred zakúrením) je dobré si ho zhutniť. Týmto spôsobom dokáže popol izolovať spodnú časť ohniska, tlačiť teplotu vyššie a tým celkovo podporovať horenie. Nemusíte ho teda zakaždým vyberať a vyhadzovať. Do zhutneného popolu rozložte vrstvu štiepok z mäkkého dreva, aby ste vytvorili podkladovú vrstvu pre hlavné palivo. Zvyškový popol sa dá mimochodom použiť ako hnojivo v záhrade.
HLAVNÉ PALIVO
Hlavne palivo z listnatého dreva ukladajte kôrou smerom nadol. Kôra na začiatku horenia funguje ako izolant – spomaľuje horenie. Takýmto spôsobom urýchlite priebeh štartu horenia.
Zopár štiepok môžete vložiť aj pomedzi hlavné palivo a takisto vrstvu štiepok – zhruba 0,5kg dajte úplne až navrch. Do nich následne vložte tuhý podpaľovač a zapáľte zvrchu.
Podkladová vrstva zo štiepok pod hlavným palivom, ktorú ste si vytvorili na začiatku vám zabezpečí, že hlavné palivo krásne prehorí neskôr aj zospodu. Týmto spôsobom sa oheň zakuruje zvrchu. To zabezpečí, že komín sa rýchlo nahreje, dostane svoju prevádzkovú teplotu a takéto zakurovanie bude takmer bezdymové. Takisto púšťate menej emisií do ovzdušia a oheň postupuje plynule smerom nadol.
POSTUP JE ROVNAKÝ
Nezáleží na type použitého paliva. Rovnaký postup sa používa pre brikety aj pre listnaté drevo. Po zapálení nechajte dvierka mierne pootvorené (asi 3-4cm) – tak zabezpečíte dostatočný prísun kyslíka v úvode horenia. Po zhruba 10 až 15 minútach dvierka úplne zatvorte. Takéto rozkurovanie je takmer bezdymové!
ZABUDNITE NA PAPIER A NOVINY
Určite nepoužívajte noviny alebo papier na zakurovanie v ohnisku! Noviny vytvárajú studený dym, ktorý nenahreje dostatočne komín a takisto je sprievodným javom aj veľa emisií do ovzdušia. My používame podpaľovač Fidibusse od spoločnosti BRUNNER, ktorý je ekologický a zabezpečí plynulí štart horenia, objednať si ho môžete TU.